top of page

How Much Does It Cost to Live in Pittsburgh for Abroad Students?

henrythomas0990

Pittsburgh, the Steel City, renowned for its vibrant culture, diverse communities, and esteemed educational institutions, beckons students from around the globe to its welcoming embrace. It is a city in the Commonwealth of Pennsylvania in the USA. There are numerous universities and colleges in Pittsburgh, which host both domestic and international students. The most renowned universities in this city are the University of Pittsburgh, Duquesne University, and Carnegie Mellon University.


When you start living in a new city, you also need to reframe your budget. So, it is necessary for you to know about the cost of living in Pittsburgh. Here, you will know how much it costs to live in Pittsburgh for international students.


Cost of Student Accommodation


student accommodation cost

Accommodation remains one of the major concerns for students who decide to move to Pittsburgh. Individuals can choose their own housing type in the city starting from college dorms to off-campus student apartments Pittsburgh.


Living in an on-campus accommodation usually ensures its advantages and attenders in a price package but tenants living off campus are sure of better locations as well as amenities. However, some on-campus accommodations may be cheaper than on-campus housing. The average price of student housing Pittsburgh per month can be around $600 to $1,200.


Cost of Transportation


The city of Pittsburgh is well endowed with public transport that is reliable for students. Buses, light rails, and inclines are the three major transport systems in Pittsburgh. Pittsburgh Regional Transit (PRT) is the public transit agency in the Greater Pittsburgh area that provides light rail, bus, and inclines. PRT rate for unlimited rides for three hours is $2.75. However, PRT buses, light rails, and inclines within Allegheny County are free of cost for the students, faculty, and staff of the University of Pittsburgh. Some other universities may also have a similar facility.


Cost of Food


Food costs are subject to change and vary with dietary preferences and consumption habits. Despite eating out luring many students with the temptations of Pittsburgh’s diversity in restaurants, cooking at home turns out to be a cheaper option. Local groceries and markets provide ingredients at affordable prices, which means that students can prepare meals according to their tastes without worrying about the risk of spending so much. Typically, on average, students need to spend between $200-$300 per month on groceries depending on their eating habits and how much they cook.


Prices of some of the groceries in Pittsburgh include:


groceryy price

Regular Milk (1 liter) $1.18

Loaf of Fresh White Bread (500 grams) $3.45

White Rice (1 kg) $5.14

Local Cheese (1 kg) $13.62

Apples (1 kg) $6.98

Bananas (1 kg) $1.87

Oranges (1 kg) $8.34

Tomatoes (1 kg) $6.34

Potatoes (1 kg) $4.18

Onions (1 kg) $5.08


Besides, you can get a meal in an inexpensive restaurant in Pittsburgh at $20. Two people can get a meal in a midrange restaurant at $60. McMeal in McDonalds is available at $10.


Endnote


The abovementioned ones are tentative costs, which are subject to change after some time.


9 views0 comments

Comments


Subscribe here to get my latest posts

Thanks for submitting!

© 2023 by The Book Lover. Proudly created with Wix.com

  • Facebook
  • Twitter
bottom of page