Philadelphia is one of the renowned cities in the USA where students from around the world visit for higher studies. This city has numerous universities for domestic and international students. Temple University and Drexel University are the largest universities in this city. These are also the nationally ranked public research universities. More nationally ranked public research universities available in Philadelphia are the University of Pennsylvania and Thomas Jefferson University.
While selecting Philadelphia as a study destination, you need to know about certain things about the city. One of the things you need to know about is the cost of living. So, here, you will know about the cost of living in this magnificent city.
Cost of Student Accommodation
The cost of accommodation is a major aspect of the cost of living in Philadelphia. You can book accommodation in a private apartment or in a student housing property in this city.
In a private apartment in Philadelphia, you are required to pay the minimum amount of $846/month to rent an accommodation. The highest price of accommodation in a private apartment in this city is $2,892/month.
There are also many student housing properties in Philadelphia where you can book accommodation. Accommodation in a student housing property can be booked at the lowest price of $780/month. The highest rent of accommodation in a student housing property in Philadelphia is $8,970/month.
Cost of Meals in Restaurants
The cost of meals in restaurants is another aspect that you need to know if you are going to study in Philadelphia. You can get a meal in an inexpensive restaurant in this city at $20. In a midrange restaurant, a meal for two persons can be acquired at $75. McMeal at McDonalds or an equivalent combo meal is available at $9.50 in Philadelphia.
Cost of Groceries
You will also need groceries for everyday life and for preparing meals in the kitchen of your student accommodation Philadelphia.
In Philadelphia, you can get 1 liter of regular milk at $1.27. A loaf of fresh white bread (500 grams) is available here at $4.04. You can buy 1 kg of white rice at $4.56. Local cheese (1 kg) can be bought here at $16.63.
In fruits, you can buy 1 kg of apples at $4.99. You can get 1 kg of bananas at $1.66. Oranges (1 kg) can be bought here at $3.53.
In vegetables, you can purchase 1 kg of tomatoes at $6.03. You can purchase 1 kg of potatoes at $2.48. Onions (1 kg) can be got at $3.16.
Cost of Public Transportation
You may need public transport for commuting to your college, university, or a place for sightseeing.
For a one-way ticket on local transport, you need to pay $2.50. You can buy a monthly pass at $96.
Cost of Utilities (Monthly)
However, the prices of electricity, internet, etc. may be inclusive of bills in your student accommodation. But still, you need to know them which can be useful for you if you choose to stay in a private flat where they are not covered.
For electricity, heating, cooling, water, and garbage, you need to pay $193.22 in an 85m2 apartment. A mobile phone monthly plan with calls and 10GB+ data is available at $51. You can get Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) at $64.83.
Some More Prices
Here are some more prices for you in Philadelphia.
Monthly Fees of Fitness Club: $51.93
Tennis Court Rent (1 hour on weekend): $20
Cinema, International Release (1 seat): $16
1 Pair of Jeans (Levis 501 or Similar): $64.83
Comments